Do Brazílie cestujú Chorvátsko, Grécko, Portugalsko a Francúzsko

20.11.2013 Celý región

Bratislava 19. novembra (TASR) - Posledným európskym účastníkom na futbalových majstrovstvách sveta 2014 v Brazílii sa v utorok stalo Francúzsko. Zverenci trénera Didiera Deschampsa zdolali v barážovej kvalifikačnej odvete Ukrajinu 3:0 a stali sa tak prvým tímom, ktorý postúpil na záverečný turnaj z play-off, keď prvý zápas prehral 0:2. Okrem Francúzska si v utorkovej baráži vybojovali postup na budúcoročný šampionát z Európy aj tímy Grécka, Chorvátska a Portugalska, pričom už po skupinovej fáze sa kvalifikovali Taliansko, Holandsko, Nemecko, Belgicko, Švajčiarsko, Bosna a Hercegovina, Rusko, Anglicko a Španielsko.

Francúzi zmazali manko

V Paríži zmazali hráči galského kohúta dvojgólové manko už v prvom polčase. Po rohovom kope sa lopta odrazila k Riberymu, ktorého pokus Pjatov vyrazil len pred seba a Sakho zblízka skóroval - 1:0. V 34. minúte sa po po skrumáži v pokutovom území dostal k strele Valbuena, lopta však sa napokon dostala k Benzemovi, ktorý z hranice ofsajdu nezaváhal. Krátko po zmene strán museli hrať hostia s desiatimi hráčmi, pretože Chačeridi po tvrdom sklze dostal druhú žltú kartu. Francúzi početnú prevahu napokon využili, keď si v 72. minúte Riberyho strelu tečoval do vlastnej brány Gusev. Ukrajine sa už v oslabení postupový gól dať nepodarilo.

Rumuni vypadli

Futbalisti Rumunska remizovali v odvetnom barážovom zápase kvalifikácie MS 2014 s Gréckom 1:1 a dosnívali tak svoj veľký postupový sen. Na finálový turnaj do Brazílie sa totiž kvalifikovali Gréci, ktorí v úvodnom súboji zvíťazili doma 3:1 a pripojili sa tak už k istým európskym účastníkom šampionátu - Taliansku, Holandsku, Nemecku, Belgicku, Švajčiarsku, Bosne a Hercegovine, Rusku, Anglicku a Španielsku.

V Bukurešti narušili hostia stratégiu zverencov trénera Victora Piturcu hneď gólom z 23. minúty, keď sa do čierneho trafil Mitroglou. Karagounis poslal za obranu presný center, ktorým uvoľnil Mitrogloua a ten zamieril prízemnou strelou presne k ľavej žrdi 0:1. Domácim sa poradilo dosiahnuť vyrovnanie až po zmene strán, v 55. minúte si dal vlastný gól Torosidis. Zverenci portugalského kormidelníka Fernanda Santosa, ktorí vyradili v kvalifikačnej G-skupine Slovákov, si však už pohodlne ukontrolovali záver stretnutia a potom prepukli radostné oslavy.

Island dosníval svoj sen

Island, ktorý má len 320.000 obyvateľov a 21.000 registrovaných futbalistov, sa minimálne zatiaľ nestane najmenším účastníkom svetového šampionátu. Futbalisti Chorvátska totiž potvrdili v odvetnom barážovom zápase kvalifikácie MS 2014 úlohu favorita, keď v Záhrebe zvíťazil 2:0. V piatkovom stretnutí na Islande sa duel skončil bezgólovou remízou. V odvete na štadióne Maksimir upokojil domácich po necelej polhodine hry kanonier Mandžukič. Od rohovej zástavky odcentroval Rakitič, následne ho Perišič predĺžil k útočníkovi Mandžukičovi a ten nemal problém trafiť zblízka poloodkrytú bránu. Autor úvodného gólu však v 38. minúte na polovici ihriska zákerne fauloval Gudmundssona a dostal červenú kartu. Lenže hostia početnú prevahu nevyužili na strelenie vyrovnávajúceho a súčasne postupového gólu. Naopak, krátko po zmene strán pustil brankár Halldórsson trochu lacný gól, keď nedokázal zastaviť krížnu strelu Srny z pravého rohu pokutového územia - 2:0.

Brazília bez Ibrahimoviča

Na svetovom šampionáte v Brazílii napokon futbaloví fanúšikovia neuvidia elitného svetového kanoniera Ibrahimoviča. Švédsky útočník síce dal dva góly v utorkovom odvetnom stretnutí proti Portugalsku, ale hostia napokon vyhrali 3:2. Najväčšiu zásluhu na postupe Portugalcov na šampionát má kanonier Ronaldo, ktorý sa v Štokholme blysol hetrikom v rozpätí necelej polhodine. Navyše, kanonier Realu Madrid dal víťazný gól aj v piatkovom barážovom súboji v Lisabone (1:0).

.
Sumáre odvetných barážových zápasov o postup na MS 2014:
/Bukurešť/
Rumunsko - Grécko 1:1 (0:1)
Góly: 55. Torosidis (vlastný) - 23. Mitroglou. Rozhodoval: Mažič (Srb.), ŽK: Mitroglou, Holebas - Tziolis.
/prvý zápas 1:3, postúpilo Grécko/

Zostavy a striedania:
Rumunsko: Tatarusanu - Matel, Chiriches, Goian (86. Grozav), Rat (26. Latovlevici) - Hoban, Torje (56. Niculae), Maxim, Tanase - Stancu, Marica
Grécko: Karnezis - Torosidis (72. Vyntra), Papastathopoulos, Siovas (80. Manolas), Holebas - Tziolis, Karagounis (73. Samaris), Maniatis - Salpingidis, Samaras, Mitroglou

/Záhreb/
Chorvátsko - Island 2:0 (1:0)
Góly: 27. Mandžukič, 47. Srna. Rozhodoval: Kuipers (Hol.), ŽK: Olič, Simunič - R. Sigurdsson, Hallfredsson, ČK: 38. Mandžukič
/Prvý zápas 0:0, postúpilo Chorvátsko/

Chorvátsko: Pletikosa - Srna, Čorluka, Šimunič, Pranjič - Rakitič, Modrič (89. Lovren), Kovačič (74. Rebič), Perišič - Mandžukič, Olič (80. Jelavič)
Island: Halldorsson - Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnarson, A. Skulason - Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson (72. Hallfredsson), Bjarnason - Finnbogason, Gudjohnsen (64. Gíslason)

/Štokholm/
Švédsko - Portugalsko 2:3 (0:0)
Góly: 69. a 72. Ibrahimovič - 50., 77. a 79. Ronaldo, Rozhodoval: Webb (Ang.), ŽK: Olsson, Svensson, Källström, Antonsson – Nani.
/prvý zápas 0:1, postúpilo Portugalsko/

Švédsko: Isaksson – Lustig, Antonsson, Nilsson, Olsson – Larsson (89. Gerndt), Elm (46. Svensson), Källström, Kačaniklič (82. Durmaz) – Ibrahimovič, Elmander
Portugalsko: Patricio – Pereira, Pepe, Alves, Coentrao (54. Antunes) – Veloso - Moutinho, Meireles (75. William) - Nani, Almeida (81. Ricardo Costa), Ronaldo

/Paríž/
Francúzsko - Ukrajina 3:0 (2:0)
Góly: 22. Sakho, 34. Benzema, 72. Gusev (vlastný). Rozhodoval: Skomina (Slov.), ŽK: Sakho, Evra, Debuchy – Rotan, Chačeridi, Mandzjuk, ČK: 47. Chačeridi (po druhej ŽK)
/Prvý zápas 0:2, postúpilo Francúzsko/

Francúzsko: Lloris – Debuchy (78. Sagna), Varane, Sakho, Evra – Pogba, Cabaye, Matuidi – Valbuena, Benzema (82. Giroud), Ribéry
Ukrajina: Pjatov – Mandzjuk, Chačeridi, Rakickij, Ševčuk – Bezus (64. Gusev) – Jarmolenko, Edmar, Rotan, Konopljanka – Zozulja (76. Selezňov).